Yerinde Halı Yıkama

Profesyonel Hizmet

 

wp Yerinde Halı Yıkama

WhatsApp

mail Yerinde Halı Yıkama

Yerinde Halı yıkama! Yazımıza başlamadan önce yerinde halı yıkama konusunda acil bir durum varsa ve halılarınızın profesyonel bir şekilde yıkanmasını yada temizlenmesini istiyorsanız bizi 7/24 arayabilirsiniz.

Yerinde Halı Yıkamak

Yerinde halı tabiri daha çok duvardan duvara (boydan boya) olan yerinden sökülemeyen halılar için kullanılır. Bunların taşınması, yıkama tesisine götürülüp yıkanması olanaksızdır. Ülkemizde yerinde yıkama hizmetini doğru yapamayan, olanakları elvermeyen firmalar tarafından bilinçsizce bunu yapanlar olmaktadır. Halı yerinden söküldükten sonra mahvolmaktadır. Zira tekrar yerine sermeye çalışınca da sökme işleminde yırtılmalar, yıkama işleminde büzüşmeler, çekmeler veya yaylanmalar gibi bozulmalar olduğundan artık eskisi gibi şık durmamaktadır.

 

 

hali-yikama1-1024x576 Yerinde Halı Yıkama

Ülkemizde evlerden ziyade daha çokişyerlerinde tercih edilmektedir. Evlerde tercih edilmemesinin en büyük nedenlerinden biri halılarını doğru şekilde yıkatamamaları, bunu yapacak doğru bir firmanın olmamasıdır. Halıların kir ve bakteri taşıdığına inanmaları ve sağlıksız olduğunun düşünülmesidir. İşin aslı öyle değildir. Halılar evlerimizde birer dev filtre görevi görerek kirleri, havadaki dolaşan tozları, bakterileri yakalayarak etrafta dolaşmasını engellemektedir. Düzenli olarak doğru yöntemlerle temizlendiklerinde yıkandıklarında ev içi sağlık kalitesini yükselttiği bilimsel testlerle tespit edilmiştir. Yurtdışında yerinde halı yıkama uygulamaları geliştiği için duvardan duvara halılar çok revaştadır. Evlere kattığı güzellikten vazgeçmemektedirler. Zira bir eve, işyerine değer katan en önemli unsurlardan biride şık kaliteli bir halıdır.
Duvardan duvara olan halılar kesinlikle yerinde yıkanmalıdır. Gelelim doğru bir yerinde halı yıkamanın nasıl olması gerektiğine.

 

Yerinde Halı Yıkama Yöntemleri

 

 

 

temizleme Yerinde Halı Yıkama

Yerinde halı yıkama genelikle Beş yöntem ile yapılır;

  • Buharlı Halı Yıkama
  • Şampuanlı Köpüklü Halı Yıkama
  • Kuru Köpüklü Halı Yıkama
  • Talaşlı Halı Yıkama
  • Sıcak Karbonatlı Halı Yıkama
Büyük yatırım yapıp ev ve işyerlerimize döşediğimiz boydan boya halıları doğru şekilde korumak ve bakımını sağlamak için bu beş yöntemlere baktıktan sonra yerinde halı yıkama nedir nasıl yapılmalıdır sorusunun cevabı daha net açıklanmış olacaktır.

 

Buharlı Yerinde Halı yıkama

buharli-hali-yikama Yerinde Halı Yıkama

 

Çok yüksek basınç ve sert kimsayalar (çamaşır suyu, kostik asit vb.pH deresi en yüksek 13-14) uygulayarak kiri çözmeye çalışırlar. Her ne kadar kiri çözseler de çekim gücü düşük olduğundan gerçek anlamda kiri ve bakterileri geri çekemezler ve halının dibinde kalır. Üstelik aşırı su ve basınç uyguladıklarından halı oldukça nemli ve ıslak kalır bundan dolayı küf, mantar ve bakteri üremesi için ideal şartları oluştururlar.

En çok temiz görünen ama aslında diplerinde de en çok kiri ve bakteriyi bulunduran ürünler arasında halılar gelmektedir. Bu nedenle halılar sık sık temizlenmelidir. Bu işi uzman bir elle yaptırmalı ve halılarınızın bakteri ve mikroplardan tamamen kurtulmasını sağlamalısınız. 15 yıllık tecrübemiz ile halı yıkama hizmeti vererek insanların en hijyenik koşullarda yaşamalarını sağlıyoruz. Halınızı kapınızdan alıp temizlenip kurutulduktan sonra yine aynı şekilde kapınıza bırakıyoruz. Duvardan duvara halıya sahip iseniz yerinde buharlı halı yıkama hizmeti vererek halınıza zarar vermeden temizleme işlemini tamamlıyoruz.

 

Şampuanlı Köpüklü Yerinde Halı Yıkama

 

yerinde-ykama Yerinde Halı Yıkama

 

Genelde içerisinde solüsyon haznesi olan döner el fırça makinası kullanılarak halı yıkanmaya çalışılır.

Solüsyon haznesi ağır kimyasalar eklenir ve fırça dönerken bir taraftanda halıya şampuan verilir ve fırça dönerken köpürür. ağır kimyasallar kullanılması zorunludur çünkü soğuk su kullanılır ve aktif olmayan bir yüzey temizlemedir. En büyük negatif yönleri pH değeri yüksek pH 13-14 olan kimsalların kullanılması sonucu halının ömrünün kısalması, bol su kullanılması sonucu halının dibinde küf, mantar, bakteri oluşması, yerinde yıkama da çekme işlemin asla yeterli olmaması ve kullanılan şampuanın gerçek anlamda çıkarılmaması ve halıda kalmasıdır.

Şampuanlı Halı Temizleme işleminde önemli nokta

Bunun sonucunda halıda kalan şampuan kuruduğu zaman yapışkan görevi görerek mıknatıs gibi kirleri çekmesi ve halının eskisine göre çok daha çabuk kirlenmesidir. Ayrıca kullanılan kimyasallar halıya fabrika üretim aşamasında uygulanan kir tutmama özelliğini de bozmaktadır. Bu yöntemle yapılan yerinde halı yıkama işleminden sonra sık karşılaşılan problemlerden biride kuruduktan sonra halının kir ve lekeleri kusmasıdır.

 

Kuru Köpüklü Yerinde Halı Yıkama

 

kopuklu1-1024x575 Yerinde Halı Yıkama

 

Bu yöntemde yok denilecek kadar su kullanılır, köpürme özelliği çok yüksek olan şampuan çok az ile ıslatılarak aşırı köpürtülür. Bu kuru köpük halıya serpiltilerek döner başlıklı fırça ile halının üzerinde gezdirilir ve bütün temizlik bu aktif etkili olmayan kuru köpük ile yapılmaya çalışılır. Sonrasında köpük bir vakum makinası ile çekilir fakat halı gerçek anlamla temizlenmemiş yıkanmamıştır. Halının dibinde bütün kirler ve mikroplar durmaktadır. Azalmak yerine aksine iyice çoğalmaktadır.

 

Talaşlı Yerinde Halı Yıkama

talasli Yerinde Halı Yıkama

 

Halının üzerine talaş denilen nemli partiküller serpiştirilir. Önce bir makine ile halıya yedirilir. Yedirme esnasında bu talaşlar kirlerin bir kısmına yapışır ve daha sonra aynı makine ile çekilir. Sadece talaşa yapışan kirler talaş ile birlikte çekilmiş olur. Etkili olmayan yüzeysel bir temizlemedir. Su asla kullanılmaz. Çok kısa kuruma süresi vadır. Halı kısa bir süre içerisinde tekrar kullanılabilir hale gelir. Lekeleri çıkarmada oldukça etkisizdir lekeler neredeyse olduğu gibi kalır. Halı temizlendirkten sonra halının sadece dibindeki kirler kalmamakla beraber üzerindeki kirlerinde çoğuda durmaktadır. Halı yıkamadan ziyade genel bir temizleme işlemidir.

  • YATAK YIKAMA – Yatak yıkama ve temizleme ile alakalı yazımızı okuyabilirsiniz . Şimdi Oku…
  • YERİNDE HALI YIKAMA – Halı yıkama hakkında detaylı anlatımlı yazımız ilginizi çekebilir. Şimdi Oku…
  • KOLTUK YIKAMA FİRMASI – Koltuk yıkama konusunda profesyonel hizmet almak isterseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz.

 

5/5 (1 Review)
Yardıma mı ihtiyacınız var? Bizle sohbet et